Wyjazdowe starcie z kolejnym beniaminkiem

Kolejny weekend i kolejna walka o ligowe punkty. Tym razem naprzeciwko siebie staną ekipy beniaminka Olimpii Elbląg i wejherowskiego Gryfa. Początek tego spotkania już jutro o godzinie 17:00.

Olimpia została założona w 1945 roku i reprezentuje żółto-biało-niebieskie barwy. Ostatni raz na boiskach drugoligowych występowała w sezonie 2013/2014. Do największych sukcesów klub należą: 8. miejsce w II lidze (86/87), 1/8 finału Pucharu Polski (76/77) oraz liczne zwycięstwa w regionalnym Pucharze Polski. Trenerem zespołu już od prawie trzech lat jest Adam Boros. Natomiast w kadrze znajdziemy parę znajomych twarzy, jak choćby bramkarz Kacper Tułowiecki czy pomocnik Łukasz Pietroń, którzy występowali w przeszłości na Wzgórzu Wolności. Łukasz zdobył dla WKS-u jedenaście bramek na przestrzeni trzech sezonów. Najbardziej doświadczonym graczem jest Filip Burkhardt, który niedawno podpisał kontrakt z Olimpią. Ma on na koncie 91 występów w Ekstraklasie oraz 6 bramek (w tym 34 mecze i 1 bramka w barwach gdyńskiej Arki).

W zeszłorocznych rozgrywkach drużyna z Elbląga wygrała grupę podlasko-warmińsko-mazurską III ligi z siedmiopunktową przewagą nad drugim Huraganem Morąg. W 34 spotkaniach zdobyli aż 86 punktów przy zaledwie dwóch porażkach na przestrzeni całego sezonu oraz rekordowej ilości bramek zdobytych – jako jedyni przekroczyli „setkę” (27 zwycięstw, 5 remisów, 2 porażki, bilans bramkowy 115-17!). Najlepszym strzelcem zespołu, jak i całych rozgrywek był wówczas Paweł Piceluk, zdobywca aż 32 goli. Za nim uplasowali się Anton Kołosow (16 bramek) oraz wyżej wymienony Pietroń (15 bramek). Łącznie na listę strzelców wpisało się aż siedemnastu zawodników.

Zwycięstwo w III lidze uprawniło zespół do gry o II ligę w dwumeczu barażowym. W obu spotkaniach pokonali Motor Lublin: na wyjeździe 1:0 po bramce Piceluka oraz u siebie 2:1 po trafieniach Michała Pietronia (starszy brat Łukasza, obecnie Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie) i Kołosowa.

Podczas letnich przygotowań, które Olimpia rozpoczęła 6 lipca, rozegrała cztery sparingi:

 • 5:1 z Gromem Nowy Staw (bramki: Bojas, Hebel, Kołosow dwie i Piceluk),
 • 2:5 z Olimpią Grudziądz (Kołosow, Bojas),
 • 6:1 z Bałtykiem Gdynia (Stępień, Kołosow, Piceluk, Bartkowski, Pietroń, Ressel),
 • 1:2 z Pogonią Lębork (Piceluk).

W obecnej kampanii zespół trenera Borosa plasuje się na 11. pozycji w tabeli z ośmioma „oczkami” na koncie. Na tą zdobycz punktową złożyło się: jedna wygrana, aż pięć remisów (najwięcej spośród wszystkich zespołów w lidze) oraz jedna porażka, wszystko przy bilansie bramkowym 12-9 (trzeci zespół pod względem strzelonych bramek). Ich spotkania układały się kolejno:

 1. kolejka dom 2:2 z Rakowem Częstochowa (bramki Piceluka i Pietronia),
 2. kolejka wyjazd 0:0 z Polonią Bytom,
 3. kolejka dom 0:2 z Odrą Opole,
 4. kolejka wyjazd 1:1 z Polonią Warszawa (Pietroń),
 5. kolejka dom 1:1 ze Stalą Stalowa Wola (Pietroń),
 6. kolejka dom 6:1 z Wartą Poznań (Kołosow dwie, Pietroń, Bojas dwie, Piceluk)
 7. kolejka wyjazd 2:2 z GKS-em Bełchatów (Pietroń, Kołosow).

Jako arbitra na to spotkanie wyznaczono pana Szymona Lizaka z Poznania, który regularnie sędziuje mecze II ligi a od czasu do czasu również I-wszej.

 

Poniżej skrót ostatniego ligowego spotkania Olimpii: