W końcu zwyciężyć…

Widzimy, w jak ciężkiej sytuacji zaczyna znajdować się drużyna Gryfa Wejherowo – po dzisiejszym dniu zanotowaliśmy spadek na przedostatnie miejsce w ligowej tabeli (zwycięstwo Błękitnych Stargard), jednak po ewentualnej jutrzejszej wygranej z Polonią Bytom (start na Wzgórzu Wolności o godzinie 14:00) wskoczylibyśmy prawdopodobnie na 11. miejsce, spychając tym samym naszego niedzielnego rywala „oczko” niżej. Bytomianie odbili się od dna ligowej tabeli, które okupowali po 8. kolejce. W ciągu trzech kolejnych spotkań zdobyli aż siedem punktów i podskoczyli właśnie na 11. miejsce. Dla porównania żółto-czarni w tym samym czasie zdobyli zaledwie jeden punkt i spadli z 13. na 17. lokatę.

Polonia, założona w 1945 roku i reprezentująca niebiesko-czerwone barwy, jest niezwykle utytułowanym klubem, który zdobył m.in. dwukrotnie Mistrzostwo Polski oraz czterokrotnie wicemistrzostwo. Trenerem drużyny seniorów od połowy 2014 roku jest Jacek Trzeciak.

Polonia awansowała do obecnych rozgrywek po dwumeczu barażowym z Wartą Poznań (2:1, 1:0), wcześniej wygrywając grupę opolsko-śląską III ligi po zaciętym finiszu z Odrą Opole (różnica dwóch punktów na koniec sezonu, zwycięstwa obu zespołów w ostatniej kolejce). Najlepszym strzelcem zespołu był wówczas Michał Zieliński (18 bramek). 31-latek, który w Ekstraklasie rozegrał ponad 100 spotkań i zdobył ponad 10 bramek, w tej rundzie na II-ligowych boiskach pokonał bramkarzy zespołów przeciwnych już trzy razy.

W kadrze zespołu znajduje się jeszcze m.in. dwójka doświadczonych zawodników, na których gryfici będą musieli uważać – są to Jacek Broniewicz (10 spotkań w Ekstraklasie) oraz Marcin Lachowski (wieloletnia podpora Zagłębia Sosnowiec).

W dziesięciu dotychczasowych meczach Polonia uzbierała 12. „oczek” (bilans 3-3-4, bramki 14-15). Złożyły się na to:

1:1 ze Stalą Mielec (bramka: Broniewicz),

1:2 z Wisłą Puławy (Lachowski),

2:0 z Olimpią Zambrów (Grube, Zieliński),

1:2 z GKS Tychy (Cempa),

1:1 z ROW 1964 Rybnik (Zieliński),

4:5 z Puszczą Niepołomice (Lachowski – dwie, Zieliński, Broniewicz),

0:3 ze Zniczem Pruszków,

1:1 ze Stalą Stalowa Wola (Lachowski),

2:0 z Rakowem Częstochowa (Michalik, Lika) oraz

1:0 z Błękitnymi Stargard Szczeciński (Michalik).

 

Sędzią tego spotkania będzie pan Konrad Kiełczewski, który sędziował już Gryfowi w 1. kolejce w zwycięskim 1:0 meczu z Legionovią Legionowo.

 

Trener Tomasz Kotwica nie będzie mógł skorzystać z kontuzjowanych: Filipa Wichmana (uraz w środku tygodnia) oraz Adriana Klimczaka (który prawdopodobnie od wtorku rozpocznie treningi grupowe). W trakcie długiej i trudnej rehabilitacji pozostają Paweł Czychowski oraz Maksymilian Kenner.

 

Poniżej skrót zwycięskiego spotkania bytomian w ostatniej ligowej kolejce: