Szósta rocznica najbardziej pamiętnego spotkania

Dokładnie sześć lat temu w Warszawie doszło do konfrontacji pomiędzy stołeczną Legią (późniejszy triumfatorem rozgrywek) a wejherowskim Gryfem. Wszystko to w ramach 1/4 finału Pucharu Polski.

Było to rewanżowe spotkanie (w Wejherowie żółto-czarni przegrali 0:3), które zakończyło się rezultatem 1:1. Warto zaznaczyć, że do stolicy za WKS-em podążyło ponad pół tysiąca wejherowskich fanów.

Jak opisuje lokalny oddział Dziennika Bałtyckiego (www.wejherowo.naszemiasto.pl): „To był największy sukces w 97-letniej historii wejherowskiej drużyny piłkarskiej. Gryf Wejherowo, wówczas III-ligowiec pod wodzą trenera Grzegorza Nicińskiego jak burza przeszedł przez kolejne mecze eliminacyjne PP i dotarł do rozgrywek centralnych. Losowania przyniosły spotkania wejherowianom z zespołami z ekstraklasy. Przeciwnikiem zespołu ze Wzgórza Wolności była Korona Kielce, a potem Górnik Zabrze. Z obu rozgrywek żółto-czarni wyszli zwycięsko.

 

W wyniku kolejnego losowania, ostatnim przeciwnikiem gryfitów została Legia Warszawa – lider ekstraklasy. Pierwsze spotkanie w Wejherowie zakończyło się dla klubu wysoką przegraną 0:3, jednak wejherowianie z podniesioną głową pojechali grać do Warszawy na stadion Pepsi Arena.

Historyczną bramkę dającą Gryfowi prowadzenie na Łazienkowskiej zdobył w 64 minucie meczu Tomasz Kotwica. Radości zawodników i kibiców nie było końca. Legia wtedy obudziła się – próbowała zremisować i ocalić swój honor, ale piłkarze z Wejherowa ostatkiem sił próbowali dowieźć wynik do ostatniego gwiazdka sędziego.

Gol Legii, wyrównujący wynik na 1:1 padł w ostatnich sekundach spotkania, w doliczonym czasie gry. Przy Łazienkowskiej stał się cud, bo mały klub okazał się lepszy od ówczesnego lidera ekstraklasy. Wejherowianie grali z ogromnym poświęceniem, zawstydzając słynną Legię. Mina trenera Skorży na pomeczowej konferencji prasowej mówiła sama za siebie.”

 

Legia Warszawa – Gryf Wejherowo 1:1 (0:0)

Bramki: 90’+2 M.Żyro – 66′ T.Kotwica

Legia: Skaba – Rzeźniczak, Choto, Żewłakow, Kiełbowicz – Novo (76. Wawrzyniak), Gol (68. Wolski), Vrdoljak, Radović – Ljuboja (46. Żyro), Blanco

GRYF: Duda – Kochanek, Kostuch, Gicewicz (46. Pietroń), Fidziukiewicz – Kotwica (88. Szudrowicz), Szymański, Kołc, Felisiak – Oleszczuk, Toporkiewicz (59. Krzemiński)

Rezerwowi + pozostali: Ferra – Stefanowicz, Kowalski, Szlas, Białobrodzki, Skwiercz, Wicki, Króll, Pomorski, Kaczykowski

Żółta kartka: Kotwica (Gryf)
Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)
Widzów: 12 345
Pierwszy mecz: 3:0 dla Legii
Awans: Legia Warszawa