Porządkowanie terenów piaśnickich przed niedzielnymi uroczystościami

W niedzielę (4-ego października) o godzinie 11:00 w leśnej Kaplicy Piaśnickiej rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa rozpoczynająca coroczne uroczystości upamiętniające zbrodnie piaśnickie – w tym roku przypada 76. rocznica tych wydarzeń.

„Jak co roku, w pierwszą niedzielę października, odbywają się w Piaśnicy uroczystości religijno – patriotyczne, które licznie gromadzą mieszkańców Wejherowa, gminy Wejherowo, powiatu wejherowskiego i puckiego, a także osoby z całej Polski. Są wśród nich, rodziny ofiar, członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Mogiłami Piaśnicy, Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka” oraz Stowarzyszenia Upamiętnienia Cmentarzy i Miejsc Pochówku.

Na uroczystości poświęconej pamięci pomordowanych, przybywają kombatanci, młodzież, liczne poczty sztandarowe, reprezentanci władz, żołnierze Wojska Polskiego oraz Marynarki Wojennej, strażacy, policjanci i leśnicy oraz księża i siostry zakonne. Stałym punktem uroczystości jest odprawiana msza św. pod przewodnictwem jednego z biskupów archidiecezji gdańskiej. Właśnie, dzięki takim przedsięwzięciom, pamięć o zbrodni trwa.

Pomorze, Kaszuby to region ludzi aktywnych w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i politycznego. Wśród nich jest też , wcale nie mała, grupa ludzi którym na sercu leży zachowanie pamięci o Piaśnicy i opieka nad znajdującymi się tam mogiłami.” – czytamy słowa Marcina Drewy z oficjalnej strony dotyczącej Zbrodni w Piaśnicy.

Po raz kolejny w tym roku kibice Gryfa Wejherowo razem z sympatykami Tytanów Wejherowo wyruszą spod Bramy Piaśnickiej w Wejherowie (okolice Lidla) i udadzą się do Piaśnicy, aby uporządkować i posprzątać okolice Kaplicy oraz groby. Przed samym wyjazdem zostanie oczyszczony oczywiście teren wokół Bramy Piaśnickiej. Wyjazd przewidziany jest na godzinę 16:30 w piątek (2-ego października).

Organizatorzy serdecznie zapraszają zarówno sympatyków wejherowskiej piłki ręcznej, piłki nożnej, jak i wszystkich, którzy chcieliby w ten sposób przyczynić się do upamiętnienia makabrycznych wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat.