Po trzy punkty do Rybnika

Tym razem wejherowianie kolejną ligową kolejkę rozpoczną już w piątek o godzinie 18:00, kiedy to na stadionie miejskim w Rybniku zagrają z Klubem Sportowym Rybnickiego Okręgu Węglowego 1964, bowiem tak brzmi pełna nazwa klubu.

Na to odległe spotkanie (ponad 600 km) gryfici wyruszyli już w czwartkowy poranek. Po nim natomiast otrzymają od trenera Pawlaka zasłużone dwa dni odpoczynku.

Klub z Rybnika reprezentuje zielono-czarne barwy a został założony stosunkowo niedawno, bo w 2003 roku. Do 26 czerwca 2015 roku występował pod nazwą Energetyk ROW Rybnik.

Dla tej drużyn jest to trzeci kolejny sezon w II lidze, bo jeszcze w kampanii 2013/2014 występowali na boiskach pierwszoligowych. 17. miejsce w tamtych rozgrywkach jest ich największym klubowym osiągnięciem, jednak w generalnym rozrachunku poskutkowało ono spadkiem.

W zeszłym roku ROW zajął 13. miejsce (38 punktów w 34 spotkaniach) wygrywając przy tym dziewięć spotkań, jedenaście remisując i odnosząc czternaście porażek (bramki 37-47). Najwięcej bramek dla zespołu (osiem) zdobył wówczas Mariusz Muszalik, który jest też najbardziej doświadczonym graczem ROW-u. Ten 37-letni pomocnik, siostrzeniec Jana Furtoka, rozegrał 311 spotkań w Ekstraklasie w barwach GKS-u Katowice, Odry Wodzisław Śląski, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski oraz Piasta Gliwice (łącznie 16 bramek). Z Dyskobolią zdobył Puchar Ekstraklasy. Oprócz niego epizody w najwyższej klasie rozgrywkowej zanotowali również: 30-letni obrońca Witold Cichy (34 mecze dla Odry Wodzisław Śląski), 30-letni pomocnik Gabriel Nowak (11 spotkań dla Górnika Zabrze), 28-letni pomocnik Szymon Jary (4 mecze dla Odry Wodzisław Śląski) oraz 33-letni Tomasz Balul (3 mecze dla Ruchu Chorzów).

W minionym sezonie na własnym boisku gryfici doznali z sobotnim rywalem dotkliwej porażki – 0:4 po bramkach Nowaka, Mandrysza, Płonki i Popieli. W rewanżu żółto-czarni zdobyli jeden punkt a mecz zakończył się wynikiem 2:2. Bramki zdobywali: dla gospodarzy Muszalik i Gładkowski, a dla WKS-u Brzuzy oraz Łysiak.

Poniżej skrót spotkania, które odbyło się na Wzgórzu Wolności:

W obecnym sezonie zespół z Rybnika plasuje się na siedemnastym, przedostatnim miejscu w ligowej tabeli z dorobkiem dziesięciu punktów po 12. kolejkach, jednak do jedenastej w tabeli Olimpii Zambrów tracą oni zaledwie trzy punkty. Odnieśli trzy zwycięstwa, wszystkie na wyjazdach (2:0 z Rozwojem, 1:0 z Kotwicą, 1:0 z Polonią Warszawa), jeden remis (domowe 0:0 z Puszczą) oraz osiem porażek – najwięcej w całej lidze (1:2 z Błękitnymi, 0:1 z Olimpią Zambrów, 1:3 z Rakowem, 1:2 z Polonią Bytom, 0:2 z Odrą, 2:3 z Olimpią Elbląg, 1:2 z Wartą, 0:1 z GKS-em Bełchatów) przy bilansie bramkowym 10-16. Ciężar zdobytych bramek rozłożył się na siedmiu zawodników: Mariusz Muszalik i Gabriel Nowak (po dwie), Witold Cichy, Dawid Drozdowski, Jan Janik, Bartosz Slisz, Kamil Spratek (po jednej).

Arbitrem tego spotkania będzie pan Daniel Kruczyński z Żywca, dla którego będzie to czwarte, drugoligowe spotkanie w tej rundzie. Jest to sędzia z ponad ośmioletnim doświadczeniem na tym poziomie, który w sezonie 2010/2011 prowadził także spotkania I ligi. Gryfowi sędziował na wyjeździe w meczu przeciwko Warcie Poznań (15. kolejka II ligi sezonu 2013/2014). Mecz zakończył się wówczas zwycięstwem gospodarzy 3:2.