Odbić się po ostatnim meczu – walka w Poznaniu

W Wielką Sobotę o godzinie 16:00 przy Drodze Dębińskiej 12 w Poznaniu do II-ligowej rywalizacji przystąpią jedenastki Warty i wejherowskiego Gryfa, który ma cztery punkty przewagi nad ekipą z Wielkopolski.

Warta zajmuje obecnie 12. miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 27 punktów (siedem zwycięstw, sześć remisów, dwanaście porażek, bramki 28-43). Ich defensywa przez liczbę straconych bramek (podobnie jak u Gryfa) prezentuje się najgorzej w całej lidze, a cały zespół zdecydowanie lepiej prezentuje się o dziwo w meczach wyjazdowych (5-2-6, bramki 16-24) niż na własnym obiekcie (2-4-6, bramki 12-19). Po wznowieniu rozgrywek ich wyniki wyglądają następująco:

  • 2:1 z Polonią Bytom (bramki: dwie Broź),
  • 1:3 z Odrą Opole (Biegański),
  • 1:1 z Polonią Warszawa (Ciarkowski),
  • 1:2 z Olimpią Elbląg (Marciniak),
  • 1:0 ze Stalą Stalowa Wola (Dejewski),
  • 0:1 z GKS-em Bełchatów.

Poniżej skrót tego ostatniego spotkania, w którym Warta straciła bramkę po bardzo ładnej, koronkowej akcji oraz wypowiedzi pomeczowe:

Pod koniec rundy jesiennej doszło do zmiany na stanowisku trenera Warty, na którym znalazł się dobrze wszystkim znany Petr Němec, który w przeszłości trenował m.in. Śląsk Wrocław, Widzew Łódź, Flotę Świnoujście czy Arkę Gdynia.

Jako ciekawostkę należy podać fakt, że poznanianie (jako jeden z dwóch II-ligowców) w zimowych przygotowaniach uczestniczyli m.in. w obozie w Turcji a w trakcie okienka transferowego byli bardzo bierni o czym świadczy sprowadzenie jedynie Mateusza Brozia (wcześniej m.in. Lechia Tomaszów Mazowiecki, Puszcza Niepołomice, Widzew Łódź – w barwach którego zagrał 9-krotnie w Ekstraklasie; brat Łukasza, zawodnika Legii).

W kadrze zespołu jeszcze trzech graczy może pochwalić się w CV występami na najwyższym szczeblu piłkarskim w Polsce. Są to: pomocnik Artur Marciniak (30 występów dla Lecha Poznań i GKS-u Bełchatów), bramkarz Tomasz Laskowski (8 występów dla Górnika Zabrze) oraz Michał Ciarkowski (4 występy: Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski – zdobycie Pucharu Ligi i Polonia Warszawa). 

Najwięcej bramek w zespole z Poznania zdobył do tej pory Łukasz Białożyt (cztery trafienia).

Jesienią w pierwszym spotkaniu obu ekip, górą byli przyjezdni z Poznania, którzy na Wzgórzu Wolności wygrali 3:2. Bramki dla gryfitów zdobyli wówczas Mońka oraz obecnie zawodnik GKS-u Bełchatów Ciechański. Poniżej bramki z tamtej konfrontacji:

Na sędziego tego spotkania wybrano pana Macieja Mikołajewskiego z okręgu Świebodzin, który w tym sezonie prowadził już osiem drugoligowych spotkań, ale ani jednego Gryfa ani Warty. Z kolei w minionych rozgrywkach był rozjemcą dwóch meczów żółto-czarnych: wyjazdowego z Błękitnymi Stargard (1:0) oraz domowego z Wisłą Puławy (0:0).