O punkty w Radomiu (II liga)

Podopieczni Zbigniewa Szymkowicza będą mieli w tej kolejce ponownie twardy orzech do zgryzienia. Na boisku w Radomiu zmierzą się z zajmującym 6. lokatę, co roku walczącym o awans Radomiakiem. Wejherowianie są o dwie pozycje niżej od swojego jutrzejszego rywala, ze stratą dwóch punktów do niego. Spotkanie to odbędzie się w ramach już 9. kolejki spotkań w II lidze. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17:00.

Dla radomian jest to czwarty kolejny sezon na tym szczeblu rozgrywkowym, kiedy to po dwumeczu barażowym w sezonie 2014/2015 z Wisłą Sandomierz uzyskali promocję (gryfici również podobnie powrócili wtedy do II ligi, z tymże Formacja Port 2000 Mostki zrezygnowała wówczas z gry w barażach). Od sezonu 2015/2016 zajmowali oni kolejno ósme, czwarte (porażka w barażach o I ligę z Bytovią Bytów) oraz, przed paroma miesiącami, piąte miejsce w lidze.

I to właśnie ubiegłoroczny sezon można uznać za wielką porażkę. 55 punktów, 15 zwycięstw, 10 remisów, 9 porażek, bramki 52-37. Druga najlepsza ofensywa ligi z Brazylijczykiem Leandro, zdobywcą 19 goli a tym samym królem strzelców rozgrywek. Jeszcze po 29. Kolejce, a więc na ponad miesiąc przed zakończeniem ligi, radomianie, z przewagą sześciu „oczek” nad drużyną z Krakowa, zajmowali 4. lokatę. I wówczas przyszłą porażka z ŁKS-em, zwycięstwo z Olimpią Elbląg, porażka z Wartą i dwa remisy z Wisłą Puławy oraz GKS-em Bełchatów. W tym czasie Garbarnia zdobyła 13 punktów i finalnie wyprzedziła Radomiaka o dwa punkty, biorąc ich kosztem udział w barażach i następnie awansując do Nice I ligi.

W trwającej kampanii drużyna Dariusza Banasika (na stanowisku od końca czerwca br.) dalej należy do mocniejszych ekip II ligi o czym świadczy 18 punktów zdobytych do tej pory i brak porażki na własnym boisku:
– 1:0 ze Skrą (Szuprytowski),
– 2:0 z Ruchem (Leandro, Szuprytowski),
– 1:1 z GKS-em Bełchatów (Leandro),
– 0:1 z Olimpią Grudziądz,
– 5:0 z Olimpią Elbląg (Kaput, Bruno Luz, Leandro, Rolinc, Winsztal),
– 0:1 z Rozwojem,
– 4:0 ze Zniczem (Leandro, Mikita, Makowski, Bruno Luz),
– 0:0 ze Stalą:

W dalszym ciągu motorem napędowym pozostaje niespełna 30-letni Brazylijczyk Leandro, którego wspiera m.in. Szuprytowski i sprowadzeni w okienku transferowym portugalski rówieśnik Bruno Luz, Michał Kaput (ŁKS 1926 Łomża) czy Rafał Makowski (Zagłębie Sosnowiec). Dobrze prezentują się także 20-letni obrońca Jakub Wawszczyk (KP Starogard Gdański, wcześniej Arka Gdynia) czy dobrze znany wejherowskiej publice (43 spotkania i 11 bramek dla WKS-u), Łukasz Pietroń, który przyszedł z GKS-u Bełchatów a przed tym epizodem był ostoja i kapitanem Olimpii Elbląg oraz królem strzelców II ligi z sezonu 2016/2017. Jednak początku tego sezonu Łukasz nie może zaliczyć do udanych – zagrał zaledwie 79 minut w trakcie trzech spotkań, a w 4. kolejce w Grudziądzu przeciwko Olimpii w 90. minucie nie wykorzystał rzutu karnego, który mógł dać remis drużynie z województwa mazowieckiego.
W kadrze zespołu czterech graczy miało swoje momenty w Ekstraklasie: Patryk Mikita w barwach Legii zagrał 11-krotnie (1 bramka) i zdobył z nią Mistrzostwo Polski (do tego dołożył jeszcze 7 występów dla Widzewa Łódź), Damian Jakubik 7 razy reprezentował Górnika Łęczna, a wcześniej wspomniani Makowski i Szuprytowski zagrali kolejno: 7-krotnie dla Legii (Mistrzostwo i Puchar Polski) oraz 4-krotnie dla Lechii Gdańsk.

Mimo, że w ostatnich sześciu konfrontacjach obu zespołów aż trzy razy zwyciężali radomianie, dwukrotnie padał wynik remisowy a tylko raz wygrał WKS, to właśnie ten ostatni mecz, w którym wejherowianie zgarnęli trzy punkty w Radomiu (bramka Okuniewicza) pokazał, że statystyki statystykami a wszystko na końcu i tak weryfikuje boisko, w związku z czym możemy być optymistami jeśli chodzi o jutrzejszą batalię.

W żółto-czarnych barwach z pewnością nie zobaczymy Krzysztofa Wickiego, który musi pauzować przez nadmiar zdobytych żółtych kartek.

 

Sędzią tego spotkania będzie Damian Gawęcki z Kielc, który w tym sezonie prowadził dwa spotkania drugiej ligi (Pogoni z Olimpią Elbląg, 0:1, osiem żółtych kartek, jedna czerwona, jeden odgwizdany rzut karny oraz ROW-u 1964 z Widzewem, 2:2, sześć żółtych kartek, jeden odgwizdany rzut karny). W zeszłym sezonie ten arbiter prowadził jedenaście spotkań II ligi, w których pokazał 69 żółtych kartek, 4 czerwone i odgwizdał dwa rzuty karne). Co ciekawe, te „jedenastki” miały miejsce w spotkaniu ROW-u 1964 z Gryfem (3:0), w którym dodatkowo zawodnicy zostali sześciokrotnie upomnieni „żółtkiem”.

 

9. kolejka II ligi w sezonie 2018/2019     Radomiak Radom – WKS Gryf Wejherowo     8 września br. (sobota) godz. 17:00 stadion przy ul. Malczewskiego 18, 26-600 Radom