O powrót do dobrej dyspozycji z 14-krotnym Mistrzem Polski (II liga)

Już dzisiaj w Chorzowie dojdzie do starcia w ramach 11. kolejki spotkań II ligi, w którym Ruch zagra z wejherowskim Gryfem. Początek spotkania o godzinie 19:20.

Klub Sportowy Ruch został założony w 1920 roku i posiada niezwykle interesującą i bogatą historię. Jak już wspomnieliśmy, jest ona czternastokrotnym Mistrzem Polski (ostatni raz w sezonie 1988/89), sześciokrotnym wicemistrzem Polski (ostatni raz 2011/12), trzykrotnym zdobywcą Pucharu Polski i dodatkowo m.in. finalistą UEFA Intertoto w 1998 roku czy uczestnikiem 1/4 finału Pucharu UEFA w sezonie 1973/74.

„Niebiescy”, bo taki przydomek nosi drużyna ze stadionu przy ul. Cichej, od rozgrywek 2007/2008 zanotowali dziesięć sezonów w Ekstraklasie. W sezonie 2016/2017 zaczęły pojawiać się problemy organizacyjno-finansowe, przez co Klubowi w rozgrywkach odjęto cztery punkty, co między innymi spowodowało ostatnie miejsce w lidze z dorobkiem zaledwie dziewiętnastu punktów w 37. spotkaniach. Kolejny sezon, tym razem w Nice I lidze, to ciąg dalszym niespłaconych zobowiązań i problemów. Sześć punktów ujemnych na starcie, a na koniec sezonu ponownie ostatnie miejsce (27 punktów; 9-6-19; bramki 35-58). Dwóch najlepszych strzelców zespołu: Mateusz Majewski oraz Brazylijczyk Mello (obecnie Zagłębie Sosnowiec), miało na koncie zaledwie po cztery trafienia.

W tym sezonie Ruch ma się odbudować, ale przede wszystkim ustabilizować. W czerwcu br. Prezesem Klubu został pan Jan Chrapek, a wcześniej, w kwietniu, pieczę nad zespołem przejął Dariusz Fornalak (wcześniej asystent w Podbeskidziu Bielsko-Biała; dwukrotny reprezentant Polski, przez większą część kariery związany właśnie z Ruchem, w barwach którego rozegrał 298 spotkań i zdobył 12 bramek, w latach 2001-2002 występował w Arce Gdynia, w której wystąpił 46 razy, notując 2 trafienia). Dodatkowo, jak to bywa w przypadku nagłego regresu, przed sezonem z drużyny ubyło kilkunastu wartościowych graczy, w tym m.in. Hołownia (Legia), Przybecki (Chojniczanka), Wojciechowski (Górnik Łęczna), Trojak (Stomil). Zawodnikiem ekipy z Chorzowa w minionym sezonie był również obecny gryfita, Adrian Liberacki, jednak zanotował on zaledwie jeden występ przy ul. Cichej, ze względu na zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie. Skład uzupełniono juniorami i zawodnikami z niższych lig, ale nie zabrakło również doświadczonych graczy: niespełna 20-letni bramkarz Adam Wilk, przyszedł z Cracovii, dla której zagrał w jedenastu spotkaniach Ekstraklasy, z GKS-u Tychy już w trakcie tej rundy przybył Piotr Giel (w zeszłym sezonie 15 bramek dla Olimpii Elbląg), z GKS-u Katowice 37-letni napastnik Wojciech Kędziora (132 mecze w Ekstraklasie/27 bramek dla Zagłębia Lubin, Piasta Gliwice i Termalica Bruk-Bet Nieciecza), z Pogoni Szczecin (ostatnio wypożyczenie do Wigier Suwałki) Robert Obst (13/1 w Ekstraklasie dla Pogoni) a z Podbeskidzia Bielsko-Biała przyszedł najbardziej doświadczony gracz w talii Fornalaka, 32-letni Tomasz Podgórski, który w trakcie kariery zanotował 132 spotkania na najwyższym poziomie ligowym w Polsce, w trakcie których 11-krotnie pokonywał bramkarzy przeciwników (w barwach Piasta Gliwice i Ruchu). W kadrze znajdują się ponadto bramkarz Kamil Lech, który od początku sezonu jest pierwszym wyborem w bramce chorzowian (9 spotkań w Ekstraklasie dla Ruchu), Michał Walski (22 spotkania dla Pogoni Szczecin i Ruchu), Maciej Urbańczyk (46 spotkań i 1 bramka dla Ruchu) czy kojarzony z jednego sezonu w gdyńskiej Arce, Jakub Kowalski, który w barwach Widzewa, Ruchu i Podbeskidzia zanotował 88 spotkań i 5 bramek w Ekstraklasie. Dwóch graczy do tej pory zagrało we wszystkich 10 meczach II ligi „od deski do deski”: bramkarz Lech i obrońca Obst a Bartolewski i Urbańczyk opuścili kolejno zaledwie 13 i 45 minut w pojedynczych spotkaniach.

W chwili obecnej Ruch zajmuję 9. lokatę w tabeli z dorobkiem 13 punktów, wyprzedzając o jedną pozycję i jedno „oczko” właśnie Gryfa. Chorzowianie zanotowali trzy zwycięstwa, cztery remisy i trzy porażki, a ich bilans bramkowy to 14-13. Od sześciu kolejek są niepokonani, jednak dwukrotnie wówczas wygrywali a czterokrotnie remisowali. Najlepszym strzelcem zespołu (jak i całej ligi z trzema innymi zawodnikami) jest Artur Balicki, który zanotował sześć trafień. Poniżej skróty spotkań z ostatnich dwóch kolejek:

W składzie gospodarzy z pewnością nie zobaczymy Mateusza Bogusza a w barwach gryfitów Piotra Kołca. Obaj zawodnicy muszą odcierpieć karę za czwartą żółtą kartkę w sezonie. Z kolei do składu żółto-czarnych wraca Grzegorz Gulczyński, który pauzował tydzień temu z powodu bezpośredniego wykluczenia otrzymanego w trakcie spotkania w Radomiu.

Na zakończenie zachęcamy do przeczytania wywiadu, jakiego udzielił portalowi Sportdziennik.pl, obecny zawodnik Gryfa, Robert Chwastek, który jako rodowity chorzowianin, karierę sportową zaczynał w trzech różnych zespołach ze swojego miasta, ale do Ruchu trafił dopiero przed rundą wiosenną sezonu 2012/2013, kiedy to zanotował dwa spotkania w Ekstraklasie : KLIKNIJ !

 

Arbitrem tego spotkania będzie pan Marek Śliwa, 37-latek z Pinczowa, reprezentujący okręg kielecki. W bieżących rozgrywkach prowadził zaledwie jedno spotkanie II ligi pomiędzy Zniczem i Skrą (2:1; sześć żółtych kartek) a w ostatnich czterech sezonach uczestniczył w rozgrywkach III-ligowych. Gryfowi jeszcze nie sędziował a na poziomie II ligi ostatni raz był rozjemcą w sezonach 2012/2013 oraz 2013/2014.

 

11. kolejka II ligi w sezonie 2018/2019     Ruch Chorzów – WKS Gryf Wejherowo     21 września br. (piątek) godz. 19:20 stadion przy ul. Cichej 6, 41-506 Chorzów