Na początek Stal!

Dopiero w niedzielę o godzinie 17:00 wejherowski Gryf zainauguruje sezon 2017/2018 na boiskach II ligi. W Stalowej Woli na Stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Hutniczej zmierzą się z lokalną Stalą, dla której będzie to ósmy z rzędu sezon na tym poziomie rozgrywkowym.

W trakcie letnich przygotowań Stal rozegrała cztery mecze sparingowe:

  • 3:0 z Siarką Tarnobrzeg (bramki: Gębalski (dwie), Korczyński),
  • 0:3 z Wisłą Puławy,
  • 1:2 ze Stalą Mielec (Gębalski)
  • oraz 4:0 z Sokołem Sieniawa (Jonkisz, Oziębło, Gębalski, Śpiewak).

Dla porównania zespół trenerów Rzepki i Kotasa mógł rozegrać zaledwie dwie gry kontrolne: 1:0 z Bałtykiem Gdynia (bramka Łysiaka) i 1:1 z Tennis Borussią Berlin (Wicon).

Bilans transferów zespołu z województwa podkarpackiego prezentuje się następująco:

  • gracze pozyskani: Mikołaj Brylewski (Pogoń II Szczecin), Mateusz Bukowiec (GKS Tychy), Stepan Hirśkyj, Grzegorz Janiszewski (Znicz Pruszków) , Sebastian Łętocha (Stal Mielec), Paweł Oziębło (Piast II Gliwice), Bartosz Sobotka (Rozwój Katowice), Mateusz Szymorek (GKS Bełchatów), Andrzej Trubeha (Górnik Zabrze),
  • odeszli: Kamil Bętkowski (Rozwój Katowice), Konrad Kołodziej, Bartosz Koncki, Kacper Piechniak.

Ciekawym ruchem jest z pewnością pozyskanie napastnika Łętochy, który w zeszłym sezonie zdobył 1 bramkę w I lidze dla Stali Mielec, a wcześniej przez trzy sezony, również dla tego klubu, trafiał 27-krotnie w II lidze.

W kadrze zespołu ze Stalowej Woli trzech graczy może poszczycić się krótkimi epizodami w Ekstraklasie: Kamil Jonkisz wystąpił w 12 spotkaniach dla Podbeskidzia Bielsko-Biała, Mateusz Bukowiec 15-krotnie reprezentował Górnika Zabrze (i zdobył jedną bramkę) a Adam Waszkiewicz 17 razy zagrał dla Jagiellonii Białystok. Trenerem od końca kwietnia bieżącego roku pozostaje pan Janusz Białek.

Na Wzgórzu Wolności dotychczasowe ruchy kadrowe przebiegały następująco:

  • pozyskano: Marcin Banaszak (Lech II Poznań), Mikołaj Gabor (Arka II Gdynia), Hieronim Gierszewski (Chojniczanka Chojnice), Maciej Koszałka (wrócił z wypożyczenia ze Stolemu Gniewino, wcześniej juniorzy WKS), Rafał Maciejewski (Świt Nowy Dwór Mazowiecki), Radosław Regliński (Gedania 1922 Gdańsk), Ksawery Solarczyk (juniorzy WKS),
  • odeszli: Robert Chwastek (GKS Bełchatów), Przemysław Czerwiński (Chojniczanka Chojnice), Paweł Czychowski, Maciej Dampc (Chojniczanka Chojnice), Adrian Klimczak (Arka Gdynia), Michał Marczak (Stal Rzeszów), Przemysław Mońka (Rozwój Katowice), Andrij Waceba.

Przeciwnicy WKS-u w rundzie wstępnej Pucharu Polski trafili na Polonię Bytom, która jednak wycofała się z rozgrywek, umożliwiając tym samym zielono-czarnym grę w I rundzie PP. Tam czekał na nich III-ligowy Sokół Ostróda (6. miejsce w grupie I w zeszłym sezonie). Niespodziewanie, niżej notowany zespół zapewnił sobie zwycięstwo po dogrywce 2:1 i udział w 1/16 finału, w której zmierzą się z odradzającym się beniaminkiem Ekstraklasy, Górnikiem Zabrze.

Żółto-czarni po bramce Gabora wygrali z rezerwami Zagłębia Lubin na początku przygody pucharowej, jednak już w kolejnej rundzie musieli uznać III-ligowego Ruchu Zdzieszowice (1:2, honorowa bramka Nadolskiego).

W zeszłym sezonie z obu rywalizacji pomiędzy niedzielnymi przeciwnikami zwycięsko wychodzili gracze Stali, którzy dwukrotnie wygrywali stosunkiem goli 1:0 a obie bramki zdobył wówczas Adrian Gębalski. Minione rozgrywki Stal zakończyła na 10. miejscu z dorobkiem 42 punktów (cztery „oczka” więcej od Gryfa) a najlepszym strzelcem ekipy został właśnie Gębalski, który trzynastokrotnie pokonywał bramkarzy drużyn przeciwnych.

Sobotni przeciwnicy WKS-u w rundzie jesiennej zagrają jedynie cztery spotkania na własnym stadionie, bowiem już na przełomie sierpnia i września nastąpi renowacja płyty boiska na ich stadionie.

Arbitrem tego spotkania będzie pan Paweł Kukla z okręgu krakowskiego, który przed tygodniem prowadził spotkanie pucharowe żółto-czarnych w Zdzieszowicach. W zeszłym sezonie sędziował jedenaście spotkań w II lidze i jedno w I lidze.