Dzisiaj z czwartym beniaminkiem

W dzisiejsze popołudnie, o godzinie 16:00, na wejherowskim Wzgórzu Wolności gwizdek sędziego rozpocznie mecz w ramach 9. kolejki spotkań w II lidze, gdzie WKS „Gryf” podejmie ostatniego z beniaminków – Wartę Poznań.

Warta została założona bardzo dawno temu, bowiem 15 czerwca 1912 roku i reprezentuje zielono-białe barwy.

Na drugoligowe boiska powróciła po dwuletniej przerwie. Sezon 2014/2015 zakończyła na pierwszym miejscu III ligi, jednak w dwumeczu barażowym musiała uznać wówczas wyższość Polonii Bytom (1:2 i 0:1). Sezon 2015/2016 również zakończył się dla poznaniaków 1. miejscem w grupie kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej w III lidze – jednak tak jak wcześniej wygrali znacznie z sześciopunktową przewagą nad drugim zespołem w tabeli, tak tym razem zadecydował lepszy bilans bezpośredni w meczach z Pelikanem Niechanowo (obie ekipy zdobyły po 62 punkty w 30 spotkaniach, bilans Warty 18-8-4, bramki 57-24). Warta w tych rozgrywkach zdobyła 57 bramek z czego prawie połowę zdobyło dwóch zawodników: znany z występów w Gryfie Słupsk i Kotwicy Kołobrzeg, Krzysztof Biegański (13 bramek) oraz zdobywca Pucharu Ekstraklasy w sezonie 2007/08 z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski, Michał Ciarkowski (12). ( trafień dołożył jeszcze Łukasz Białożyt. Zwieńczeniem zeszłorocznych rozgrywek było pokonanie w dwumeczu barażowym Garbarni Kraków (najpierw porażka na wyjeździe 2:3 po bramkach Spławskiego i Białożyta, a u siebie skromna wygrana 1:0 po trafieniu z karnego w 89. minucie Białożyta).

W gablotach klubowych poznaniacy mogą pochwalić się dwukrotnym mistrzostwem Polski z 1929 i 1947 roku, pięciokrotnym wicemistrzostwem i 1/2 finału Pucharu Polski. Jednak wszystkie te sukcesy odnotowane były przed rokiem 1950. Warto zaznaczyć, że w ostatnim dziesięcioleciu drużyna z Poznania spędziła aż pięć sezonów na boiskach pierwszoligowych.

W trakcie letnich przygotowań, które rozpoczęły się 4 lipca, Warta rozegrała sześć meczów sparingowych: trzykrotnie zwyciężała (m.in. z Górnikiem Zabrze) i trzykrotnie ponosiła porażki.

W kadrze zespołu najbardziej doświadczonym graczem jest pomocnik, Artur Marciniak, który ma za sobą 30 występów w Ekstraklasie w barwach Lecha Poznań i GKS-u Bełchatów.

W obecnej kampanii sytuacja Warty nie przedstawia się zbyt kolorowo. Zajmują oni dopiero przedostatnie, 17. miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem zaledwie sześciu punktów w ośmiu spotkaniach – bilans 1-3-4, bramki 9-10.

Poniżej skrót ostatniego spotkania Warty:

Arbitrem tego spotkania będzie pan Sebastian Załęski z Ostrołęki, dla którego będzie to dopiero piąte spotkanie na tym poziomie od startu zeszłego sezonu.