Ciężki moment – w sobotę z GKS-em Tychy (wideo)

W sobotę o godzinie 17:00 na Wzgórzu Wolności swój mecz w ramach 27. kolejki spotkań rozpoczną ekipy wejherowskiego Gryfa oraz GKS-u Tychy. Sytuacja gryfitów odrobinę się skomplikowała, gdyż ostatnie trzy spotkania to porażka i dwa bezbramkowe remisy, a wygrane bezpośrednich rywali w walce o utrzymanie spowodowało, że wejherowianie aktualnie plasują się na przedostatniej pozycji (wyprzedzają tylko Okocimski KS Brzesko, który wycofał się po rundzie jesiennej) z dorobkiem 24 punktów (6-6-14, bramki 24-41). Tyszanie z kolei plasują się na 4. pozycji z 44 punktami na koncie (12-8-6, bramki 34-22).

GKS Tychy 20 kwietnia obchodził 45-lecie założenia Klubu i z pewnością przy takim jubileuszu w tym sezonie, tyszanie będą za wszelką cenę chcieli powrócić do I ligi, gdzie występowali przez trzy sezony w latach 2012-2015.

Tyszanie ostatnią ligową porażkę ponieśli 21 listopada ubiegłego roku (0:3 w Puławach), a od tamtego momentu zanotowali pięć zwycięstw (2:0 z Olimpią, 1:0 z Polonią, 2:0 ze Stalą Stalowa Wola, 8:1 z Rakowem i 1:0 z Błękitnymi) i trzy remisy (po 0:0 z Rybnikiem i Zniczem i 1:1 z Puszczą). Jednak na wyjazdach radzą sobie „w kratkę”, bowiem 4 mecze zwyciężyli, 5 zremisowali i 4 przegrali (bramki 14-10). W minionej kolejce odnieśli niezwykle ważne (wskoczyli na 4. lokatę, premiowaną meczem barażowym o I ligę), ale wymęczone zwycięstwo nad Błękitnymi. Jedyną bramkę zdobył w 60. minucie Grzeszczyk. Czerwoną kartką został ukarany w tym meczu, dobrze znany pomorskim kibicom (z występów w Arce Gdynia), Marcin Radzewicz.

Z kolei, jak zaznaczyliśmy wyżej, w 25. kolejce GKS wręcz zmiótł z boiska w Częstochowie tamtejszy Raków wynikiem aż 8:1, co stanowi rekord w obecnym sezonie w II lidze! Wówczas łupem bramkowym podzielili się: Bukowiec, Grzeszczyk, Radzewicz, dwukrotnie Varadi, Mańka oraz Hirskyj. Padła również jedna bramka samobójcza.

Najlepszym snajperem GKS-u, jest zdobywca 13 goli, a zarazem wicelider klasyfikacji strzelców – Łukasz Grzeszczyk. Za nim, zaledwie z trzema trafieniami, jest Radzewicz.

W szeregach zielono-czarno-czerwonych występuje wielu doświadczonych graczy: wspomniany wcześniej Radzewicz (188 występów w Ekstraklasie/11 bramek), Mariusz Zganiacz (177/12), Marcin Wodecki (105/13), Seweryn Gancarczyk (100/1) czy Tomasz Górkiewicz (79/5). Grają także Krzycki (30/2), Mańka (16/0), Bocian (15/1) oraz Bukowiec (15/1).

Warto wspomnieć, że przed tą rundą szeregi WKS-u prosto z GKS-u zasilił napastnik, Piotr Okuniewicz.

Jesienią w Tychach, gospodarze wygrali na swoim pięknym obiekcie 1:0, a bramkę w 65. minucie spotkania zdobył Michał Grunt.

Poniżej skrót tamtego spotkania:

Rozjemcą tego spotkania będzie pan Marcin Liana z okręgu bydgoskiego. Gryfowi sędziował dwukrotnie w Wejherowie, ale to jeszcze w sezonie 2012/2013 (II liga zachodnia) – wejherowianie pierwszy z tych meczów zremisowali z Jarotą Jarocin 2:2 a drugi przegrali z Calisia Kalisz 0:1.

 

Tutaj skrót ostatniego meczu tyszan z Błękitnymi:

 

A poniżej demolka sprzed dwóch tygodni w Częstochowie: